Na rychlý rozvoj Slezska v druhé polovině 19. století měla vliv železnice. Byla postavena ve všech jeho částech, včetně pohraničí dnešního Moravskoslezského kraje v České republice a Slezského vojvodství v Polsku. Železnice dorazila nejdřív do Bohumína (1847) a o rok později do Chałupek na druhé straně současné hranice. Takto vznikla „privilegovaná Severní dráha císaře Ferdinanda", spojující Vídeň s polským Krakovem. Později byly postaveny vedlejší tratě, jejichž výstavbu vynucovaly jak hospodářské aspekty - zprovozňování nových dolů a hutí, tak i politické důvody - nové státní hranice po 1. světové válce. Ne všechny tratě se však zachovaly do dnešní doby. Řada z nich byla zrušena z ekonomických důvodů nebo v důsledku důlních škod.
Pět místních samospráv, nacházejících se u dnešních česko-polských hranic, se rozhodlo z problému zrušených a nevyužitých železničních tratí, a také z potenciálu dřímajícího v historii železnic, vytvořit příležitost k vybudování jedinečného přeshraničního produktu cestovního ruchu. Bylo rozhodnuto o výstavbě Železné cyklotrasy, která vede z Karviné přes Petrovice u Karviné, Zebrzydowice, Jastrzębie-Zdrój do polského Godowa. Celý okruh je na české a polské straně dlouhý téměř 43 kilometrů. Většina Železné cyklotrasy byla postavena právě na neprovozovaných železničních tratích, nacházejících se na území partnerských obcí. Ku příkladu byly využity kilometry kolejišť v Godowě a Jastrzębie-Zdroji. Nově bylo postaveno cca 6 km stezek. Na zbývajících úsecích je trasa okruhu proznačena.
V rámci projektu vznikla také naučná část, která navazuje na historické pozadí celého záměru. Partneři projektu také připravili informační tabule a zpracovali tříjazyčného průvodce. Obec Zebrzydowice vytvořila mobilní aplikaci.
Projekt „Železná cyklotrasa" byl spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.